Chcete-li zobrazit tuto stránku v jiných jazycích, stiskněte volič jazyků vpravo nahoře.
Systém whistleblowingu
Jsme přesvědčeni, že trvalý úspěch naší společnosti je do značné míry založen na bezúhonnosti, poctivosti, ohleduplném a spravedlivém obchodním jednání a na tom, že dodržujeme právní systém a respektujeme morální pojmy platné ve všech zemích, kde bez výjimky podnikáme. Je proto nezbytné, aby všichni zaměstnanci a obchodní partneři dodržovali platné zákony, vyhýbali se střetům zájmů a respektovali zvyky, tradice a společenské hodnoty zemí, v nichž působíme. I jediné porušení zákona může způsobit trvalé poškození pověsti společnosti SARIA a vést k vážným finančním ztrátám. Pokud se dozvíte o jakýchkoli nesrovnalostech, je třeba je neprodleně objasnit.
Pomocí portálu pro oznamovatele „SARIA Integrity Line“ mohou společnosti organizované pod SARIA SE & Co. KG („SARIA“) nabízejí nejen všem zaměstnancům, ale i všem třetím osobám možnost nahlásit porušení zákonů a interních předpisů. Je zaručena důvěrnost, anonymita a bezpečnost údajů. Každé příchozí hlášení je pečlivě prověřeno a porušení jsou důsledně sledována.
Kanál pro podávání zpráv
Hlášení můžete podávat prostřednictvím internetového systému pro oznamování případů SARIA Integrity Line na následujícím odkazu https://saria.integrityline.org/index.php
Czech Republic:
AGRIS spol. s r.o.
Oddělení Compliance
664 66 Němčičky u Židlochovic
+ 420 778 420 077
compliance@agris-medlov.cz
Aby byla zajištěna nejvyšší úroveň zabezpečení vašich citlivých údajů, je systém pro oznamovatele hostován výhradně v Německu. Technické zabezpečení ochrany údajů zajišťujeme také tím, že používáme pouze nejnovější šifrovací technologie a certifikáty SSL, což znamená, že k vašim údajům není možný přístup zvenčí.
Další informace o ochraně údajů naleznete zde.
Témata oblastí pro podávání zpráv týkajících se dodržování předpisů se skládají ze složek „Ochrana údajů a bezpečnost informací“, „Lidská práva a práva na ochranu životního prostředí (dodavatelský řetězec)“ a „Ostatní porušení předpisů“.
Jednotlivý obsah příslušných kategorií pro podávání zpráv naleznete v přiložených informačních textech.
-
Porušení ochrany údajů a bezpečnosti informací:
Kategorie hlášení „Porušení ochrany údajů a bezpečnosti informací“ kombinuje dva prvky. Zatímco „bezpečnost informací“ je široký pojem, jehož cílem je chránit jakýkoli typ informací relevantních pro společnost (např. uložených na papíře, v počítačích nebo v hlavách lidí), „ochrana údajů“ odkazuje na zákonnou povinnost dodržovat vysoké standardy zaměřené na ochranu jakýchkoli informací týkajících se identifikované nebo identifikovatelné fyzické osoby (označované také jako subjekt údajů). V důsledku těchto definic je rozsah incidentů, které podléhají ohlašování a které spadají do této kategorie, široký.
Aniž bychom se snažili o vyčerpávající výčet, možné incidenty mohou zahrnovat: zpřístupnění údajů nesprávným příjemcům, nedostatečná nebo nevhodná opatření k odpovídající ochraně informací, krádež nebo ztráta digitálních nebo analogových informací (např. v hardwarové, softwarové nebo analogové podobě), kybernetické útoky (např. počítačová sabotáž, hackerské útoky, malware, trojské koně, phishing) atd…… -
Porušování lidských práv a práv na ochranu životního prostředí (dodavatelský řetězec):
Kategorie hlášení „Porušování lidských a environmentálních práv (dodavatelský řetězec)“ zahrnuje několik témat týkajících se obchodních jednotek společnosti SARIA a celého dodavatelského řetězce společnosti SARIA. Považujeme za nezbytné dodržovat různé požadavky na náležitou péči v oblasti lidských práv a životního prostředí, které se týkají jak našich obchodních jednotek, tak jejich dodavatelského řetězce.
Mezi potenciální incidenty mohou patřit např:
– Nerespektování občanských, politických, ekonomických, sociálních nebo kulturních práv pracovníků nebo jiných zainteresovaných stran.
– Nedodržování práva na svobodu sdružování, organizování a kolektivní vyjednávání.
– Využívání nucené práce a dětské práce (včetně nedodržování minimálních věkových omezení).
– Nezákonné vystěhování a nedodržování práv k půdě, včetně zneužívání ze strany bezpečnostních složek.
– Nedodržování platných povinností v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.
– Porušování ochrany životního prostředí, zejména v souvislosti s používáním rtuti a jejích součástí
– Porušování životního prostředí, zejména v souvislosti s používáním perzistentních organických znečišťujících látek
– Porušování životního prostředí v rozporu s požadavky Basilejské úmluvy
– Procesní porušení povinností vyplývajících z platných právních předpisů o náležité péči v dodavatelském řetězci -
Další porušení předpisů:
Kategorie hlášení „Jiná porušení předpisů“ zahrnuje jakýkoli typ pochybení, který nespadá do kategorií hlášení „Incidenty v oblasti ochrany údajů a bezpečnosti informací“ a „Porušení lidských práv a práv v oblasti životního prostředí (dodavatelský řetězec)“.
Konkrétně se jedná o tyto kategorie:
– Korupce (zneužití svěřené moci k získání soukromého prospěchu). Trestné činy zahrnují širokou škálu možných porušení, jako je úplatkářství, vydírání, podvod, krádež, zpronevěra nebo neoprávněné soukromé využívání majetku a zdrojů společnosti.
– Antimonopolní právo (protiprávní jednání, jehož cílem je zabránit hospodářské soutěži na trhu nebo ji omezit). Mezi typická protiprávní jednání ve smyslu protisoutěžních praktik patří vytváření kartelů (např. domlouvání se s jinými společnostmi za účelem stanovení cen, odmítání obchodovat s určitými dodavateli, sdílení území). Kromě toho může protiprávní jednání zahrnovat i jednostranné jednání, jako jsou predátorské cenové strategie, exkluzivní smlouvy, cenová diskriminace, vázané prodeje atd.“).
– Manipulace s trhem (včetně obchodování zasvěcených osob a manipulace s rozvahou)
– praní špinavých peněz a financování terorismu
– dodržování sociálních předpisů (diskriminace, sexuální obtěžování, psychický a fyzický stres)
– Kontroly vývozu a dovozu (včetně sankcí)
– Technická shoda (např. nesprávné nebo nezákonné chování ve vztahu ke strojům, nemovitostem a/nebo jinému majetku společnosti)
– Jiné nekalé nebo neetické jednání (včetně střetu zájmů).
Pokud jste si vědomi jakýchkoli porušení, přestupků nebo nesprávného řízení v souvislosti s některou z výše uvedených oblastí, nahlaste své obavy prostřednictvím příslušné kategorie hlášení.
V rámci boje proti porušování právních předpisů a/nebo interních firemních pravidel compliance zřídila SARIA mezinárodní organizaci compliance, která prošetřuje všechny příchozí tipy. Jednotlivé pracovněprávní dohody zajišťují, že odpovědný pracovník compliance může vyšetřovat tipy nezávisle a bez toho, aby byl jako neutrální orgán vázán pokyny.
Zaměstnanci organizace Compliance jsou k dispozici všem, kteří mohou poskytnout informace o protiprávním jednání. Mohou to být zaměstnanci, zákazníci nebo jiné třetí strany. Přijmou všechny tipy, o kterých máte podezření na porušení předpisů a které spadají do uvedené tematické oblasti.
Při použití linky integrity SARIA je možné podat informace anonymně. Je-li zvolena tato možnost, je anonymita zaručena technickou povahou portálu.
V případě využití jiných kanálů pro podávání oznámení zajistí anonymitu oznamovatele – pokud je to žádoucí – odpovědný pracovník organizace pro compliance. Kromě výše uvedených opatření týkajících se technické ochrany údajů podléhají zaměstnanci organizace compliance buď požadavkům na profesní mlčenlivost, nebo jsou jinak zavázáni k mlčenlivosti. S kontaktováním organizace i se všemi informacemi a tipy je nakládáno jako s naprostým tajemstvím. Pouze s výslovným souhlasem oznamovatele bude jeho vlastní identita sdělena organizaci Compliance i dalším osobám v rámci SARIA. Oznamovatelé se tedy mohou svobodně rozhodnout, zda svou totožnost sdělí určitým osobám, nebo zda zůstanou v naprosté anonymitě.
Za zpracování tipu je odpovědný pracovník pro dodržování předpisů, který je zodpovědný za část společnosti, v níž údajně došlo k porušení předpisů. Pracovník pro dodržování předpisů prověří příchozí informace a provede prvotní právní posouzení. Na základě tohoto právního posouzení zahájí v případě potřeby vyšetřování organizace compliance. Po objasnění skutečností případu jsou tyto posouzeny a v případě potřeby jsou přijata následná opatření.
SARIA zajistí, aby nikdo nebyl v důsledku oznámení učiněného v dobré víře ze strany SARIA jakkoli znevýhodněn. V případě, že se oznamovatel podílel na porušování zásad dodržování podnikových předpisů, společnost zváží, zda případná opatření přijatá vůči oznamovateli mohla zabránit škodám, které společnosti vznikly v důsledku oznámení nebo včasného zapojení do vyšetřování porušení.
Důležité je, že jste v době hlášení věřili nebo předpokládali, že obsah je pravdivý, a že jste hlášení nepodali s úmyslem zneužití. Pokud se po objasnění skutečností ukáže, že oznámení bylo neopodstatněné, nemusíte se obávat žádných sankcí ze strany SARIA. SARIA udělá vše, co je v jejích silách, aby vás ochránila před jakýmkoli znevýhodněním vyplývajícím z oznámení.
I v případech, kdy jste se sami podíleli na porušení, které má být nahlášeno, vás vyzýváme, abyste tyto skutečnosti nahlásili. SARIA zajistí, aby žádný zaměstnanec nebyl v důsledku oznámení v dobré víře jakkoli znevýhodněn. V případě, že se oznamovatel podílel na porušení zásad dodržování podnikových předpisů, společnost zohlední, zda by případná opatření přijatá proti oznamovateli mohla zabránit škodám, které by společnosti vznikly v důsledku jeho oznámení nebo včasného zapojení do vyšetřování porušení.
Informace lze organizaci pro dodržování předpisů podat písemně, elektronicky e-mailem, telefonicky nebo osobně ústní formou.
Kontaktní údaje příslušné organizace pro dodržování předpisů naleznete zde:
Czech Republic:
AGRIS spol. s r.o.
Oddělení Compliance
664 66 Němčičky u Židlochovic
+ 420 778 420 077
compliance@agris-medlov.cz
Chcete-li podat hlášení prostřednictvím internetového systému pro oznamovatele, přejděte na adresu https://saria.integrityline.org/index.php.
Proces oznamování lze zahájit splněním následujících čtyř kroků:
- Po výběru země pochybení, která zahrnuje všechny země, v nichž působí společnosti skupiny SARIA a jejich přímí a nepřímí dodavatelé, může oznamovatel podat oznámení s využitím celkem osmi kategorií souvisejících s dodržováním předpisů. Kategorie hlášení se týkají následujících okolností:
- Úplatkářství, korupce, úplatky.
- Antimonopolní záležitosti
- Zpronevěra, zpronevěra, krádež, podvod.
- Nekalá soutěž, využívání výhod, střet zájmů
- Manipulace s účetnictvím
- Problémy s předpisy o dovozu a vývozu
- Porušení zákona o náležité péči v dodavatelském řetězci
- Další
- Na následující stránce si můžete svobodně zvolit, zda chcete zprávu zaslat anonymně, nebo zda chcete zveřejnit svou osobu. Budete také požádáni o přečtení informačního textu o ochraně vašich údajů a o potvrzení, že jste jej vzali na vědomí.
- Poté můžete problém nahlásit. Jedinou povinnou informací v tomto kroku je popis skutečností týkajících se porušení. Můžete také dobrovolně poskytnout následující informace o skutkové podstatě případu:
- Osoby zapojené do incidentu (jednající osoby, spolupachatelé, odpovědnost).
- Zapojení odpovědného vedení
- Chronologické údaje o incidentu
- Místní podrobnosti incidentu
- Okolnosti, za kterých se o události dozvěděli
- Údaje o dalších osobách, které mají povědomí o události
- Možnost dalšího šetření
- Možnost nahrát dokument
V posledním, čtvrtém kroku oznamovacího procesu je oznamovatel požádán, aby informace ověřil a předal je pracovníkovi, který incident řeší. Kromě toho je oznamovatel informován o možnosti po deseti pracovních dnech znovu zavolat na linku integrity SARIA, aby mohl sledovat odpovědi nebo dotazy orgánu odpovědného za řešení incidentu a v případě potřeby předložit další informace o incidentu.
Za tímto účelem je anonymním oznamovatelům k dispozici anonymní schránka. Pro přístup do osobní a chráněné schránky oznamovatele je přiděleno číslo incidentu, s jehož pomocí může oznamovatel udržovat komunikaci s odpovědným orgánem související s oznámením pomocí hesla, které si sám zvolí.
Především ihned po dokončení a potvrzení čtvrtého kroku procesu hlášení obdržíte systémově generované oznámení, že vámi podané hlášení bylo přijato organizací pro dodržování předpisů. Doba trvání zpětné vazby od organizace Compliance související s výsledkem obecně závisí na faktorech, jako je závažnost obvinění a náročnost souvisejícího šetření, ale v každém případě proběhne nejpozději do tří měsíců od přijetí vašeho oznámení.
Pokud podáte hlášení prostřednictvím systému pro oznamovatele, je zabezpečeno na serveru s technicky individuálními konstelacemi šifrování obsahu a kanálu a může je dešifrovat pouze příslušná organizace pro dodržování předpisů. Vaše IP adresa je použita pouze pro okamžik realizace odpovědi vám a poté již není okamžitě k dispozici, protože není v aplikaci speciálně určené pro anonymní hlášení zaznamenána.
Abyste zajistili, že již volání systému pro oznamování nebude možné vysledovat, doporučujeme použít následující odkaz v důvěryhodném prostředí, v novém okně prohlížeče a s použitím takzvaného „soukromého okna“ (Firefox) nebo „okna inkognito“ (Chrome): https://saria.integrityline.org/index.php.
Nebudou uloženy žádné časové ani geografické údaje ani jiná metadata osoby poskytující informace. Vaše přihlašovací údaje, které si můžete vytvořit při zřizování poštovní schránky, jsou zašifrovány pomocí hash kódu a nelze je zobrazit.
Provozní bezpečnost serverů zajišťují poskytovatelé IT služeb, jejichž zavedené řízení bezpečnosti informací je certifikováno podle normy ISO 27001.
Ne. Používání systému oznamování skupiny SARIA je pro vás bezplatné.