Ha ezt az oldalt más nyelven szeretné megtekinteni, nyomja meg a nyelvi zászlót a tetején.
Bejelentő rendszer
Meggyőződésünk, hogy vállalatunk fenntartható sikere nagymértékben az integritáson, a becsületességen, a tisztelettudó és tisztességes üzleti magatartáson alapul, valamint azon, hogy kivétel nélkül betartjuk a jogrendszert és tiszteletben tartjuk az erkölcsi fogalmakat, amelyek minden olyan országban érvényesek, ahol üzleti tevékenységet folytatunk. Ezért elengedhetetlen, hogy minden alkalmazottunk és üzleti partnerünk betartsa a vonatkozó törvényeket, elkerülje az összeférhetetlenséget, és tiszteletben tartsa azon országok szokásait, hagyományait és társadalmi értékeit, ahol működünk. Már egyetlen törvénysértés is maradandó károkat okozhat a SARIA hírnevének, és komoly pénzügyi hátrányokhoz vezethet. Ha bármilyen szabálytalanságról tudomást szerez, azt azonnal tisztázni kell.
A „SARIA Integrity Line” bejelentő portál segítségével a SARIA SE & Co. alá szervezett vállalatok a SARIA SE & Co. KG („SARIA”) nemcsak minden alkalmazottnak, hanem minden harmadik félnek is lehetőséget kínálnak a törvények és belső szabályzatok megsértésének bejelentésére. A bizalmas kezelés, az anonimitás és az adatbiztonság garantált. Minden beérkező bejelentést gondosan ellenőriznek, és a jogsértéseket következetesen nyomon követik.
Jelentési csatorna
A bejelentéseket a SARIA Integrity Line internetes bejelentő rendszeren keresztül az alábbi linken lehet megtenni: https://saria.integrityline.org/index.php
Hungary:
SARIA International GmbH
c/o Corporate Compliance
Norbert-Rethmann-Platz 1
59379 Selm
02592 210 238
compliance.saria@saria.de
Az Ön érzékeny adatainak legmagasabb szintű biztonsága érdekében a bejelentő rendszer kizárólag Németországban található. Az adatvédelem technikai biztosítását is úgy biztosítjuk, hogy kizárólag a legújabb titkosítási technológiákat és SSL tanúsítványokat használjuk, ami azt jelenti, hogy a vállalaton kívülről nem lehet hozzáférni az Ön adataihoz.
Az adatvédelemmel kapcsolatos további információk itt találhatók.
A megfelelés szempontjából releváns jelentési területek témái az „Adatvédelem és információbiztonság”, „Emberi és környezeti jogok (ellátási lánc)” és „Egyéb megfelelési jogsértések” összetevőkből állnak.
Az egyes jelentéstételi kategóriák egyes tartalma a mellékelt tájékoztató szövegekben található.
-
Az adatvédelem és az információbiztonság megsértése:
Az „Adatvédelmi és információbiztonsági incidensek” jelentéskategória két elemet foglal magában. Míg az „információbiztonság” egy tág fogalom, amelynek célja a vállalat szempontjából releváns (pl. papíron, számítógépen vagy az emberek fejében tárolt) bármilyen típusú információ védelme, addig az „adatvédelem” arra a jogi kötelezettségre utal, hogy magas színvonalat kell fenntartani, amelynek célja az azonosított vagy azonosítható természetes személyre (más néven érintettre) vonatkozó bármely információ védelme. E fogalommeghatározásokból adódóan az ebbe a jelentési kategóriába tartozó jelentendő incidensek köre széles.
A teljesség igénye nélkül a lehetséges incidensek közé tartozhatnak: Az adatok nem megfelelő címzettek számára történő átadása, az információk megfelelő védelmét szolgáló intézkedések hiánya vagy nem megfelelő volta, digitális vagy analóg (pl. hardveres, szoftveres vagy analóg) információk ellopása vagy elvesztése, kibertámadások (pl. számítógépes szabotázs, hacker, rosszindulatú szoftverek, trójaiak, adathalászat) stb….. -
Az emberi és környezeti jogok megsértése (ellátási lánc):
Az „Emberi és környezeti jogok megsértése (ellátási lánc)” jelentéskategória több, a SARIA üzleti egységeivel és a SARIA teljes ellátási láncával kapcsolatos témát is magában foglal. Alapvető fontosságúnak tartjuk a különböző emberi jogi és környezetvédelmi átvilágítási követelményeknek való megfelelést, amelyek mind az üzleti egységeinkre, mind azok ellátási láncára kiterjednek.
A lehetséges incidensek közé tartozhatnak:
– A munkavállalók vagy más érdekelt felek polgári, politikai, gazdasági, szociális vagy kulturális jogainak tiszteletben tartásának elmulasztása.
– Az egyesülési, szervezkedési és kollektív tárgyalási szabadsághoz való jog be nem tartása.
– Kényszermunka és gyermekmunka alkalmazása (beleértve a minimális életkori korlátozások be nem tartását).
– Jogellenes kilakoltatás és a földhöz fűződő jogok semmibe vétele, beleértve a biztonsági erők által elkövetett visszaéléseket.
– Az alkalmazandó munkahelyi egészségügyi és biztonsági kötelezettségek be nem tartása.
– A környezetvédelem megsértése, különösen a higany és higanykomponensek használatával kapcsolatban.
– Környezetvédelmi jogsértések, különösen a környezetben tartósan megmaradó szerves szennyező anyagok használatával kapcsolatban
– A Bázeli Egyezmény követelményeinek figyelmen kívül hagyásával elkövetett környezeti jogsértések.
– Az ellátási láncra vonatkozó, az átvilágításra vonatkozó jogszabályokból eredő kötelezettségek eljárási megsértése. -
A megfelelés egyéb megsértése:
Az „Egyéb megfelelési jogsértések” jelentési kategória minden olyan típusú szabálysértést magában foglal, amely nem tartozik az „Adatvédelmi és információbiztonsági incidensek” és az „Emberi és környezeti jogok megsértése (ellátási lánc)” jelentési kategóriákba.
Konkrétan a következő kategóriákról van szó:
– Korrupció (a rábízott hatalommal való visszaélés magáncélú haszonszerzés céljából). A bűncselekmények a lehetséges jogsértések széles körét foglalják magukban, mint például a megvesztegetés, zsarolás, csalás, lopás, sikkasztás vagy a vállalati tulajdon és erőforrások jogosulatlan magáncélú felhasználása.
– Trösztellenes jog (a piaci verseny megakadályozására vagy korlátozására irányuló jogellenes gyakorlatok). A versenyellenes gyakorlatok értelmében vett tipikus jogellenes magatartások közé tartozik a kartellek létrehozása (pl. összejátszás más vállalatokkal az árak rögzítésére, bizonyos beszállítókkal való üzletkötés megtagadása, területek megosztása). Emellett a jogellenes magatartás magában foglalhatja az egyoldalú magatartást is, mint például a felfaló árképzési stratégiák, kizárólagos szerződések, árdiszkrimináció, árukapcsolás stb.)
– piaci manipuláció (beleértve a bennfentes kereskedelmet és a mérleg manipulálását)
– pénzmosás és terrorizmus finanszírozása
– társadalmi megfelelés (diszkrimináció, szexuális zaklatás, mentális és fizikai stressz)
– Export- és importellenőrzés (beleértve a szankciókat)
– Műszaki megfelelés (pl. a gépekkel, ingatlanokkal és/vagy egyéb vállalati tulajdonnal kapcsolatos kötelességszegés vagy jogellenes magatartás)
– Egyéb tisztességtelen vagy etikátlan magatartás (beleértve az összeférhetetlenséget).
Ha a fentiek bármelyikével kapcsolatos jogsértésről, szabálysértésről vagy helytelen irányításról van tudomása, kérjük, hogy a megfelelő bejelentési kategórián keresztül jelezze aggályait.
A SARIA a jogi előírások és/vagy a vállalati belső megfelelési szabályok megsértése elleni küzdelem során létrehozott egy nemzetközi megfelelési szervezetet, amely minden beérkező tippet kivizsgál. A munkajogi egyedi megállapodások biztosítják, hogy a felelős megfelelőségi tisztviselő semleges szervként önállóan és utasításhoz nem kötötten vizsgálhatja ki a tippeket.
A megfelelőségi szervezet munkatársai bárki számára elérhetőek, aki információt tud szolgáltatni a jogellenes magatartásról. Ezek lehetnek alkalmazottak, ügyfelek vagy más harmadik felek. Minden olyan tippet elfogadnak, amely jogsértésre utaló gyanúval bír, és amely a megadott témakörbe tartozik.
A SARIA integritásvonal használata során lehetőség van az információk névtelenül történő benyújtására. Ha ezt a lehetőséget választja, az anonimitást a portál technikai jellege garantálja.
Más bejelentési csatornák használata esetén a megfelelőségi szervezet felelős munkatársa biztosítja a bejelentő anonimitását – ha kívánja. A technikai adatvédelemmel kapcsolatos fent említett intézkedéseken túlmenően a megfelelőségi szervezet munkatársai vagy szakmai titoktartási kötelezettség alá tartoznak, vagy más módon titoktartási kötelezettséget vállaltak. A kapcsolatfelvételt, valamint minden információt és tippet abszolút bizalmasan kezelnek. Kizárólag a bejelentő kifejezett beleegyezésével a bejelentő személyazonosságát felfedik a megfelelőségi szervezet, valamint a SARIA-n belül más személyek előtt. A bejelentők tehát szabadon dönthetnek arról, hogy felfedik-e személyazonosságukat bizonyos felek előtt, vagy teljesen névtelenek maradnak.
A bejelentés feldolgozásáért az a megfelelőségi tisztviselő felel, aki a vállalat azon részéért felelős, ahol a jogsértés állítólagosan történt. A megfelelőségi tisztviselő megvizsgálja a beérkező információt, és elvégzi az első jogi értékelést. E jogi értékelés alapján a megfelelőségi szervezet szükség esetén vizsgálatot kezdeményez. A tényállás tisztázása után az esetet értékelik, és szükség esetén nyomon követési intézkedéseket hoznak.
A SARIA gondoskodik arról, hogy a jóhiszeműen tett bejelentés miatt senkit ne érjen semmilyen hátrány a SARIA részéről. Amennyiben a bejelentő érintett a vállalati megfelelési elvek megsértésében, a vállalat figyelembe veszi, hogy a bejelentővel szemben hozott bármely intézkedés megakadályozhatta volna-e a vállalatnak a bejelentés vagy a jogsértések kivizsgálásában való időben történő részvétel következtében okozott kárt.
Fontos, hogy a bejelentés időpontjában Ön azt hitte vagy feltételezte, hogy a tartalom igaz, és hogy a bejelentést nem visszaélési szándékkal tette. Ha a tények tisztázása után kiderül, hogy a bejelentés alaptalan volt, akkor nem kell szankcióktól tartania a SARIA részéről. A SARIA mindent megtesz annak érdekében, hogy megvédje Önt a bejelentésből eredő hátrányoktól.
Még abban az esetben is arra bátorítjuk, hogy jelentse a tényállást, ha Ön maga is érintett a bejelentendő jogsértésben. A SARIA gondoskodik arról, hogy egyetlen munkavállalót se érjen semmilyen hátrány a jóhiszemű bejelentés miatt. Amennyiben a bejelentő részt vett a vállalati megfelelési elvek megsértésében, a vállalat figyelembe veszi, hogy a bejelentővel szemben hozott bármely intézkedés megakadályozhatta volna-e a vállalatnak a bejelentés vagy a jogsértések kivizsgálásában való időben történő részvétel következtében okozott kárt.
Az információkat írásban, elektronikusan, e-mailben, telefonon vagy személyesen, szóbeli formában lehet eljuttatni a megfelelőségi szervezethez.
Az illetékes megfelelőségi szervezet elérhetőségét itt találja:
Németország:
SARIA International GmbH
c/o Corporate Compliance
Norbert-Rethmann-Platz 1
59379 Selm
02592 210 238
compliance.saria@saria.de
Ha az internetes bejelentő rendszeren keresztül szeretne bejelentést tenni, látogasson el a https://saria.integrityline.org/index.php weboldalra.
A bejelentési folyamat az alábbi négy lépés végrehajtásával indítható el:
- Miután kiválasztotta a szabálysértés országát, amely magában foglalja az összes olyan országot, amelyben a SARIA-csoport vállalatai, valamint közvetlen és közvetett beszállítóik működnek, a bejelentő összesen nyolc, a megfelelés szempontjából releváns kategória felhasználásával nyújthat be jelentést. A bejelentési kategóriák a következő körülményekre vonatkoznak:
- Vesztegetés, korrupció, kenőpénz.
- Trösztellenes kérdések
- Sikkasztás, hűtlen kezelés, lopás, csalás
- Tisztességtelen verseny, előnyök kihasználása, összeférhetetlenség.
- Számviteli manipuláció
- Problémák az import- és exportszabályozással
- Az ellátási lánc átvilágítására vonatkozó törvény megsértése
- Egyéb
A következő oldalon szabadon választhat, hogy névtelenül vagy személyének felfedésével küldi el a jelentést. Arra is megkérjük, hogy olvassa el az adatainak védelméről szóló tájékoztató szöveget, és erősítse meg, hogy tudomásul vette azt.
Ezt követően bejelentheti a problémát. Ebben a lépésben az egyetlen kötelező információ a jogsértés tényének leírása. Önkéntesen is megadhatja a következő információkat a tényállásról:
- Az incidensben érintett személyek (cselekvő személyek, bűntársak, felelősség)
- A felelős vezetés részvétele
- Az incidens kronológiai részletei
- Az incidens helyi adatai
- Az eseményről való tudomásszerzés körülményei
- Az eseményről tudomással bíró más személyek adatai
- További vizsgálatok lehetősége
- Dokumentum feltöltésének lehetősége
A bejelentési folyamat utolsó és negyedik lépésében a bejelentőt arra kérik, hogy ellenőrizze az információt, és továbbítsa azt az incidens kezelőjének. Ezen túlmenően a bejelentőt tájékoztatják arról, hogy tíz munkanap elteltével újra felhívhatja a SARIA integritás vonalát, hogy nyomon kövesse az incidens kezeléséért felelős szerv válaszait vagy kérdéseit, és szükség esetén további információkat nyújtson be az incidenssel kapcsolatban.
Ebből a célból a névtelen bejelentők számára névtelen postafiókot biztosítanak. A bejelentő személyes és védett postafiókjához való hozzáféréshez incidensszámot rendelnek, amelynek segítségével a bejelentő egy általa választott jelszó segítségével kapcsolatot tarthat fenn a bejelentéssel kapcsolatban illetékes szervvel.
Először is, közvetlenül a negyedik jelentési folyamatlépés befejezése és megerősítése után, egy rendszeren keresztül generált értesítést kap arról, hogy az Ön által benyújtott jelentés beérkezett a megfelelőségi szervezethez. A Megfelelőségi Szervezet eredményre vonatkozó visszajelzésének időtartama általában olyan tényezőktől függ, mint a vád súlyossága és a kapcsolódó vizsgálat erőfeszítése, de minden esetben legkésőbb az Ön bejelentésének kézhezvételétől számított három hónapon belül megtörténik.
Ha Ön a bejelentő rendszeren keresztül nyújtja be bejelentését, az a szerveren technikailag egyedi titkosítási konstellációkkal van biztosítva a tartalom és a csatorna tekintetében, és csak az illetékes megfelelőségi szervezet tudja visszafejteni. Az Ön IP-címét csak az Önre adott válasz megvalósításának pillanatában használjuk fel, és azt követően azonnal megszűnik, mivel a kifejezetten anonim bejelentésre tervezett alkalmazásban nem kerül naplózásra.
Annak érdekében, hogy már a bejelentő rendszer hívását se lehessen nyomon követni, javasoljuk, hogy megbízható környezetben, új böngészőablakban és az úgynevezett „privát ablak” (Firefox) vagy „inkognitó ablak” (Chrome) használatával használja a következő linket: https://saria.integrityline.org/index.php.
Az információt szolgáltató személy idő- vagy földrajzi adatai, illetve egyéb metaadatai nem kerülnek tárolásra. Az Ön bejelentkezési adatai, amelyeket a postafiók beállításakor hozhat létre, egy hash-kóddal titkosítva vannak, és nem tekinthetők meg.
A szerverek működési biztonságát olyan informatikai szolgáltatók garantálják, akiknek a megvalósított információbiztonsági menedzsmentje az ISO 27001 szabvány szerint tanúsított.
Nem. A SARIA-csoport bejelentő rendszerének használata az Ön számára ingyenes.