Para ver esta página noutras línguas, prima a bandeira da língua na parte superior.
Sistema de denúncia de irregularidades
Estamos convencidos de que o sucesso sustentável da nossa empresa se baseia, em grande medida, na integridade, honestidade, conduta comercial respeitosa e justa e no facto de observarmos o sistema jurídico e respeitarmos os conceitos morais aplicáveis em todos os países em que exercemos a nossa atividade, sem exceção. Por conseguinte, é imperativo que todos os colaboradores e parceiros comerciais cumpram as leis aplicáveis, evitem conflitos de interesses e respeitem os costumes, tradições e valores sociais dos países em que operamos. Mesmo uma única violação da lei pode causar danos duradouros à reputação da SARIA e levar a sérias desvantagens financeiras. Se tiver conhecimento de quaisquer irregularidades, estas devem ser esclarecidas imediatamente.
Com o portal de denúncias “SARIA Integrity Line”, as empresas organizadas no âmbito da SARIA SE & Co. KG (“SARIA”) oferecem, não só a todos os funcionários, mas também a terceiros, a possibilidade de denunciar infracções às leis e aos regulamentos internos. A confidencialidade, o anonimato e a segurança dos dados são garantidos. Todas as denúncias recebidas são cuidadosamente verificadas e as infracções são objeto de um acompanhamento constante.
Canal de denúncia
Pode apresentar denúncias através do sistema de denúncia baseado na Internet SARIA Integrity Line na seguinte ligação: https://saria.integrityline.org/index.php
Portugal
Van Hessen Compliance & Legal Department
Hoogeveenenweg 115
2913 LV Nieuwerkerk a/d IJssel
Netherlands
+31180330172
compliance@vanhessen.com
Para garantir o mais elevado nível de segurança dos seus dados sensíveis, o sistema de denúncia de irregularidades está alojado exclusivamente na Alemanha. Também garantimos a salvaguarda técnica da proteção de dados utilizando apenas as mais recentes tecnologias de encriptação e certificados SSL, o que significa que não é possível qualquer acesso aos seus dados a partir do exterior da empresa.
Mais informações sobre a proteção de dados podem ser encontradas aqui.
Os tópicos das áreas de relatório relevantes para a conformidade consistem nos componentes “Proteção de dados e segurança da informação”, “Direitos humanos e ambientais (cadeia de fornecimento)” e “Outras violações de conformidade”.
Os conteúdos individuais das respectivas categorias de relatórios podem ser consultados nos textos informativos em anexo.
-
Violação da proteção de dados e da segurança da informação:
A categoria de relatório “Incidentes de proteção de dados e segurança da informação” combina dois elementos. Enquanto “segurança da informação” é um termo lato que visa proteger qualquer tipo de informação relevante para uma empresa (por exemplo, armazenada em papel, computadores ou na cabeça das pessoas), “proteção de dados” refere-se à obrigação legal de manter elevados padrões destinados a proteger qualquer informação relativa a uma pessoa singular identificada ou identificável (também designada por pessoa em causa). Em resultado destas definições, o leque de incidentes comunicáveis que se enquadram nesta categoria de comunicação é vasto.
Sem pretender ser exaustivo, os possíveis incidentes podem incluir: Divulgação de dados a destinatários errados, falta de medidas ou medidas inadequadas para proteger adequadamente as informações, roubo ou perda de informações digitais ou analógicas (por exemplo, em hardware, software ou forma analógica), ciberataques (por exemplo, sabotagem informática, pirataria informática, malware, cavalos de Troia, phishing) etc…. -
Violações dos direitos humanos e ambientais (cadeia de abastecimento):
A categoria de relatório “Violações dos direitos humanos e ambientais (cadeia de abastecimento)” abrange vários tópicos relacionados com as unidades de negócio da SARIA e toda a cadeia de abastecimento da SARIA. Consideramos essencial cumprir vários requisitos em matéria de direitos humanos e de diligência ambiental que abrangem tanto as nossas unidades de negócio como a sua cadeia de abastecimento.
Os potenciais incidentes podem incluir:
– Não respeitar os direitos civis, políticos, económicos, sociais ou culturais dos trabalhadores ou de outras partes interessadas.
– Não cumprimento dos direitos de liberdade de associação, organização e negociação colectiva.
– Utilização de trabalho forçado e de trabalho infantil (incluindo o não cumprimento das restrições de idade mínima)
– Despejos ilegais e desrespeito pelos direitos fundiários, incluindo abusos por parte das forças de segurança
– Incumprimento das obrigações aplicáveis em matéria de saúde e segurança no trabalho
– Violações do ambiente, em especial relacionadas com a utilização de mercúrio e de componentes de mercúrio
– Violações ambientais, em especial relacionadas com a utilização de poluentes orgânicos persistentes
– Infracções ambientais que não respeitem os requisitos da Convenção de Basileia
– Violações processuais das obrigações decorrentes da legislação aplicável em matéria de diligência devida na cadeia de abastecimento -
Outras violações de conformidade:
A categoria de relatório “Outras violações de conformidade” abrange qualquer tipo de conduta incorrecta que não se enquadre nas categorias de relatório “Incidentes de proteção de dados e segurança da informação” e “Violações dos direitos humanos e ambientais (cadeia de abastecimento)”.
Trata-se, nomeadamente, das seguintes categorias:
– Corrupção (abuso de poder confiado para ganho privado). As infracções incluem um vasto leque de violações possíveis, tais como suborno, extorsão, fraude, roubo, desvio de fundos ou utilização privada não autorizada de bens e recursos da empresa.
– Direito antitrust (práticas ilegais destinadas a impedir ou restringir a concorrência no mercado). Os comportamentos ilícitos típicos no sentido de práticas anti-concorrenciais incluem a formação de cartéis (por exemplo, conluio com outras empresas para fixar preços, recusa de fazer negócios com determinados fornecedores, partilha de territórios). Além disso, os comportamentos ilícitos podem também incluir comportamentos unilaterais, tais como estratégias de preços predatórios, contratos exclusivos, discriminação de preços, vendas subordinadas, etc.)
– Manipulação do mercado (incluindo abuso de informação privilegiada e manipulação de balanços)
– Branqueamento de capitais e financiamento do terrorismo
– Conformidade social (discriminação, assédio sexual, stress mental e físico)
– Controlos das exportações e importações (incluindo sanções)
– Conformidade técnica (por exemplo, má conduta ou comportamento ilegal em relação a maquinaria, bens imóveis e/ou outros bens da empresa)
– Outros comportamentos desleais ou pouco éticos (incluindo conflitos de interesses).
Se tiver conhecimento de quaisquer infracções, violações ou má gestão em relação a qualquer um dos pontos acima referidos, comunique as suas preocupações através da categoria de comunicação adequada.
A SARIA a jogi előírások és/vagy a vállalati belső megfelelési szabályok megsértése elleni küzdelem során létrehozott egy nemzetközi megfelelési szervezetet, amely minden beérkező tippet kivizsgál. A munkajogi egyedi megállapodások biztosítják, hogy a felelős megfelelőségi tisztviselő semleges szervként önállóan és utasításhoz nem kötötten vizsgálhatja ki a tippeket.
A megfelelőségi szervezet munkatársai bárki számára elérhetőek, aki információt tud szolgáltatni a jogellenes magatartásról. Ezek lehetnek alkalmazottak, ügyfelek vagy más harmadik felek. Minden olyan tippet elfogadnak, amely jogsértésre utaló gyanúval bír, és amely a megadott témakörbe tartozik.
A SARIA integritásvonal használata során lehetőség van az információk névtelenül történő benyújtására. Ha ezt a lehetőséget választja, az anonimitást a portál technikai jellege garantálja.
Más bejelentési csatornák használata esetén a megfelelőségi szervezet felelős munkatársa biztosítja a bejelentő anonimitását – ha kívánja. A technikai adatvédelemmel kapcsolatos fent említett intézkedéseken túlmenően a megfelelőségi szervezet munkatársai vagy szakmai titoktartási kötelezettség alá tartoznak, vagy más módon titoktartási kötelezettséget vállaltak. A kapcsolatfelvételt, valamint minden információt és tippet abszolút bizalmasan kezelnek. Kizárólag a bejelentő kifejezett beleegyezésével a bejelentő személyazonosságát felfedik a megfelelőségi szervezet, valamint a SARIA-n belül más személyek előtt. A bejelentők tehát szabadon dönthetnek arról, hogy felfedik-e személyazonosságukat bizonyos felek előtt, vagy teljesen névtelenek maradnak.
A bejelentés feldolgozásáért az a megfelelőségi tisztviselő felel, aki a vállalat azon részéért felelős, ahol a jogsértés állítólagosan történt. A megfelelőségi tisztviselő megvizsgálja a beérkező információt, és elvégzi az első jogi értékelést. E jogi értékelés alapján a megfelelőségi szervezet szükség esetén vizsgálatot kezdeményez. A tényállás tisztázása után az esetet értékelik, és szükség esetén nyomon követési intézkedéseket hoznak.
A SARIA gondoskodik arról, hogy a jóhiszeműen tett bejelentés miatt senkit ne érjen semmilyen hátrány a SARIA részéről. Amennyiben a bejelentő a vállalati megfelelési alapelvek megsértésében érintett, a vállalat mérlegelni fogja, hogy a bejelentővel szemben hozott bármely intézkedés megakadályozhatta volna-e a vállalatnak a bejelentés által vagy a jogsértések kivizsgálásában való időben történő részvétel révén okozott kárt.
Fontos, hogy a bejelentés időpontjában Ön azt hitte vagy feltételezte, hogy a tartalom igaz, és hogy a bejelentést nem visszaélési szándékkal tette. Ha a tények tisztázása után kiderül, hogy a bejelentés alaptalan volt, akkor nem kell szankcióktól tartania a SARIA részéről. A SARIA mindent megtesz annak érdekében, hogy megvédje Önt a bejelentésből eredő hátrányoktól.
Még abban az esetben is arra bátorítjuk, hogy jelentse a tényállást, ha Ön maga is érintett a bejelentendő jogsértésben. A SARIA gondoskodik arról, hogy egyetlen munkavállalót se érjen semmilyen hátrány a jóhiszemű bejelentés miatt. Amennyiben a bejelentő részt vett a vállalati megfelelési elvek megsértésében, a vállalat figyelembe veszi, hogy a bejelentővel szemben hozott bármely intézkedés megakadályozhatta volna-e a vállalatnak a bejelentés vagy a jogsértések kivizsgálásában való időben történő részvétel következtében okozott kárt.
Az információkat írásban, elektronikusan, e-mailben, telefonon vagy személyesen, szóbeli formában lehet eljuttatni a megfelelőségi szervezethez.
Az illetékes megfelelőségi szervezet elérhetőségét itt találja:
Portugal
Van Hessen Compliance & Legal Department
Hoogeveenenweg 115
2913 LV Nieuwerkerk a/d IJssel
Netherlands
+31180330172
compliance@vanhessen.com
Ha az internetes bejelentő rendszeren keresztül szeretne bejelentést tenni, látogasson el a https://saria.integrityline.org/index.php weboldalra.
A bejelentési folyamat az alábbi négy lépés végrehajtásával indítható el:
- Miután kiválasztotta a szabálysértés országát, amely magában foglalja az összes olyan országot, amelyben a SARIA-csoport vállalatai, valamint közvetlen és közvetett beszállítóik működnek, a bejelentő összesen nyolc, a megfelelés szempontjából releváns kategória felhasználásával nyújthat be jelentést. A bejelentési kategóriák a következő körülményekre vonatkoznak:
- Vesztegetés, korrupció, kenőpénz.
- Trösztellenes kérdések
- Sikkasztás, hűtlen kezelés, lopás, csalás
- Tisztességtelen verseny, előnyök kihasználása, összeférhetetlenség.
- Számviteli manipuláció
- Problémák az import- és exportszabályozással
- Az ellátási lánc átvilágítására vonatkozó törvény megsértése
- Egyéb
A következő oldalon szabadon választhat, hogy névtelenül vagy személyének felfedésével küldi el a jelentést. Arra is megkérjük, hogy olvassa el az adatainak védelméről szóló tájékoztató szöveget, és erősítse meg, hogy tudomásul vette azt.
Ezt követően bejelentheti a problémát. Ebben a lépésben az egyetlen kötelező információ a jogsértés tényének leírása. Önkéntesen is megadhatja a következő információkat a tényállásról:
- Az incidensben érintett személyek (cselekvő személyek, bűntársak, felelősség)
- A felelős vezetés részvétele
- Az incidens kronológiai részletei
- Az incidens helyi adatai
- Az eseményről való tudomásszerzés körülményei
- Az eseményről tudomással bíró más személyek adatai
- További vizsgálatok lehetősége
- Dokumentum feltöltésének lehetősége
A bejelentési folyamat utolsó és negyedik lépésében a bejelentőt arra kérik, hogy ellenőrizze az információt, és továbbítsa azt az incidens kezelőjének. Ezen túlmenően a bejelentőt tájékoztatják arról, hogy tíz munkanap elteltével újra felhívhatja a SARIA integritás vonalát, hogy nyomon kövesse az incidens kezeléséért felelős szerv válaszait vagy kérdéseit, és szükség esetén további információkat nyújtson be az incidenssel kapcsolatban.
Ebből a célból a névtelen bejelentők számára névtelen postafiókot biztosítanak. A bejelentő személyes és védett postafiókjához való hozzáféréshez incidensszámot rendelnek, amelynek segítségével a bejelentő egy általa választott jelszó segítségével kapcsolatot tarthat fenn a bejelentéssel kapcsolatban illetékes szervvel.
Először is, közvetlenül a negyedik jelentési folyamatlépés befejezése és megerősítése után, egy rendszeren keresztül generált értesítést kap arról, hogy az Ön által benyújtott jelentés beérkezett a megfelelőségi szervezethez. A Megfelelőségi Szervezet eredményre vonatkozó visszajelzésének időtartama általában olyan tényezőktől függ, mint a vád súlyossága és a kapcsolódó vizsgálat erőfeszítése, de minden esetben legkésőbb az Ön bejelentésének kézhezvételétől számított három hónapon belül megtörténik.
Ha Ön a bejelentő rendszeren keresztül nyújtja be bejelentését, az a szerveren technikailag egyedi titkosítási konstellációkkal van biztosítva a tartalom és a csatorna tekintetében, és csak az illetékes megfelelőségi szervezet tudja visszafejteni. Az Ön IP-címét csak az Önre adott válasz megvalósításának pillanatában használjuk fel, és azt követően azonnal megszűnik, mivel a kifejezetten anonim bejelentésre tervezett alkalmazásban nem kerül naplózásra.
Annak érdekében, hogy már a bejelentő rendszer hívását se lehessen nyomon követni, javasoljuk, hogy megbízható környezetben, új böngészőablakban és az úgynevezett “privát ablak” (Firefox) vagy “inkognitó ablak” (Chrome) használatával használja a következő linket: https://saria.integrityline.org/index.php.
Az információt szolgáltató személy idő- vagy földrajzi adatai, illetve egyéb metaadatai nem kerülnek tárolásra. Az Ön bejelentkezési adatai, amelyeket a postafiók beállításakor hozhat létre, egy hash-kóddal titkosítva vannak, és nem tekinthetők meg.
A szerverek működési biztonságát olyan informatikai szolgáltatók garantálják, akiknek a megvalósított információbiztonsági menedzsmentje az ISO 27001 szabvány szerint tanúsított.
Nem. A SARIA-csoport bejelentő rendszerének használata az Ön számára ingyenes.